Ponad 25 tys. Amazonek będzie zachęcać kobiety do wykonywania badań mammograficznych podczas setek Wielkich Meczów, jakie zostaną rozegrane w całej Polsce 8 czerwca br., w drugą rocznicę Euro 2012. Również w Mazowieckiem tego dnia na boiskach, stadionach, orlikach i w halach Amazonki oraz kibice będą rozdawać kobietom „Różowe Kartki” zachęcając do robienia badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Mecze odbywać się będą w ramach ogólnopolskiej akcji sportowej „Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej”, której towarzyszy współorganizowana przez Amazonki społeczna inicjatywa edukacyjna „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”. W całej Polsce zarejestrowano już ponad 200 piłkarskich spotkań, a w samym województwie mazowieckim ok. 30. W tym regionie rozgrywki odbędą się między innymi w Warszawie, Płocku czy Garwolinie. Każdy może przyłączyć się do tej szczytnej akcji i zorganizować piłkarskie spotkanie na rzecz kobiet w swojej miejscowości. Wystarczy wejść na www.przyjacielepilki.pl i zarejestrować swój mecz.

- Łączymy siły ze wszystkimi przyjaciółmi piłki nożnej w walce z rakiem piersi. Poprzez różowe kartki chcemy dotrzeć do półtora miliona kobiet, które w zeszłym roku się nie przebadały z informacją, że ten nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny. Tym bardziej, że zgłoszenie się w porę na badania jest szansą, by ocalić swoje życie, a nieraz i zachować piersi. Zachęcamy więc wszystkich do włączenia się w tę inicjatywę i organizowania Wielkich Meczów na rzecz kobiet. Mamy bardzo dużo do wygrania, bo w Polsce z roku na rok wzrasta liczba kobiet chorujących na ten typ nowotworumówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ambasadorka społecznej akcji „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”.

- Do akcji pozostał jeszcze ponad tydzień, spodziewamy się więc, że tych meczów będzie znacznie więcej. Tym bardziej, że w zeszłym roku to właśnie na kilka dni przed wydarzeniem zarejestrowana została największa liczba spotkań. W efekcie na boiska w całej Polsce wybiegło 730 drużyn i rozegranych zostało 365 Wielkich Meczów. Liczymy bardzo na województwo mazowieckie. Mamy nadzieję, że w tym roku 8 czerwca, odniesiemy jeszcze większy sukces niż podczas pierwszej edycji Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej, szczególnie że w tym roku przyświeca nam wyjątkowa misja. Będziemy razem przypominać wszystkim kobietom, że nie ma nic ważniejszego niż ich zdrowie i zachęcać je do profilaktycznego badania piersimówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna.

Wielkie Mecze symbolicznym pierwszym gwizdkiem rozpoczną Amazonki, które będą propagować wśród kobiet prozdrowotne zachowania zmniejszające ryzyko zachowania na raka piersi. Przedstawicielki stowarzyszeń będą zachęcać do wykonania badań pozwalających na wczesne wykrycie tej choroby jeszcze przed zakończeniem Piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii. Do akcji na rzecz kobiet może przyłączyć się każdy, organizując mecz w swojej miejscowości. Wystarczy zarejestrować spotkanie piłkarskie na przyjacielepilki.pl poprzez wypełnienie formularza informacyjnego i podanie drużyny oraz miejsca rozegrania meczu. Na stronie dostępny jest również komplet materiałów pomocnych dla organizatorów boiskowych zmagań. 

Ideę akcji wspierają liczne organizacje oraz osobowości ze świata sportu, kultury i polityki. Kartę poparcia dla Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej podpisali m.in. premier Donald Tusk, Zbigniew Boniek, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, Dariusz Dziekanowski i wiele innych znanych osób. Patronami honorowymi II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej zostali Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki i Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia. Nad tegoroczną edycją patronat objęły również Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Pomysłodawcą i koordynatorem II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej jest Fundacja Piłka jest Piękna, która wspólnie z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” organizuje społeczną akcję „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”.